O NAS

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY

Naszym celem jest pokazanie niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom, że terapia to nie tylko zajęcia w zamkniętych salach rehabilitacyjnych. Jako rodzice i opiekunowie dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym doskonale wiemy, że skuteczną i fachową rehabilitację można prowadzić na świeżym powietrzu, w naturalnym środowisku i w kontakcie ze zdrową częścią społeczeństwa, poprawiając nie tylko stan fizyczny dzieci, ale także dając im ogromne wsparcie psychiczne.

W osiąganiu tych celów szczególnie pomocne są zajęcia sportowe. Niektóre dyscypliny stanowią wręcz idealną formę terapii i w fantastyczny sposób uzupełniają zajęcia prowadzone przez terapeutów w ośrodkach rehabilitacyjnych. Wiemy, że tak jest – bo to sprawdziliśmy. Przeprowadziliśmy sportowe turnusy dla dzieci niepełnosprawnych pod opieką profesjonalnych rehabilitantów i instruktorów sportowych. Zebraliśmy materiały do badań porównawczych, a ich wynik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania.

Największą udręką naszych dzieci wcale nie jest ich niepełnosprawność, ale ciągła izolacja od zdrowych rówieśników w trakcie codziennych wielogodzinnych ćwiczeń. To właśnie wykluczenie najczęściej jest powodem psychicznego cierpienia. Jesteśmy zdeterminowani, aby to zmienić. Dlatego właśnie stawiamy na aktywność!

Sport to świetna terapia, ale także zabawa, radość, podnoszenie własnej samooceny. To integracja ze społeczeństwem i wreszcie idealny sposób na walkę z wykluczeniem. Dzieci z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym mogą robić wszystko to, co ich zdrowi rówieśnicy – wystarczy stworzyć im do tego odpowiednie warunki.

Z naszych doświadczeń wynika, że uprawianie niektórych dyscyplin sportowych bardzo dobrze wpływa na poprawę motoryki dzieci z MPD i innymi chorobami wynikającymi z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Natomiast warunkiem koniecznym dla skutecznej rehabilitacji poprzez sport jest indywidualne podejście do każdego dziecka. Tylko indywidualny plan zajęć przygotowany przy współpracy terapeuty i instruktora sportowego oraz pod nadzorem lekarza specjalisty daje gwarancję powodzenia. Na naszych turnusach zapewniamy właśnie takie podejście 
– mimo że dzieci ćwiczą w tym samym czasie, wszystko przygotowujemy dla każdego z osobna.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO

Gdy urodził się Julek i zdiagnozowano u niego Mózgowe Porażenie Dziecięce (MPD), świat wywrócił się nam do góry nogami. Zawsze prowadziliśmy bardzo aktywny, sportowy tryb życia, 
a niepełnosprawność dziecka kojarzyła się z ograniczeniami i koniecznością rezygnacji z wielu zajęć, 
w szczególności tych sportowych. Tyle, że dla nas życie nieaktywne oznaczało koniec funkcjonowania – jakiegokolwiek. Dlatego szybko postawiliśmy sobie jeden cel – doprowadzić Julka do takiego stanu sprawności ruchowej, by mógł w przyszłości jeździć na nartach! Nie ważne było, czy będzie jeździł na własnych nogach czy na specjalnym siedzisku. Ważny był cel.

Szczęściem Julek, który według lekarzy miał nie duże szanse na samodzielne poruszanie – ku naszej wielkiej radości – dzięki kompleksowej, codziennej, specjalistycznej terapii zaczął chodzić, a to otworzyło przed nami drzwi do kolejnych fizycznych aktywności. Dzisiaj Julek całkiem sprawnie się porusza, uczy się podskakiwać, jeździć na rowerze, a w wieku 3 lat zrobił pierwsze szusy na nartach. Codzienne „kontrolowane” aktywności są dla niego wspaniałą terapią – zarówno fizyczną, jak 
i psychologiczną.

Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę jak ważna i kluczowa, dla chorych dotkniętych Mózgowym Porażeniem Dziecięcym, jest właśnie systematyczna, dostosowana do ich możliwości aktywność fizyczna. W Polsce właściwie nie było żadnych kompleksowych zajęć sportowych dla dzieci z MPD. Tak, jakby ta sfera życia była dla nich niedostępna i na zawsze zamknięta. Tymczasem my wiemy, 
że powinno być inaczej. Ktoś nam kiedyś mądrze powiedział: „osobom z MPD nie są zabronione żadne aktywności – pod warunkiem, że wykonywane są z głową i odpowiednim przygotowaniem”.

Dzieci podobnych do Julka są w Polsce tysiące. Ogromna większość z nich nigdy nawet nie spróbowała zabawy w jakikolwiek sport. Chcemy to zmienić. Dlatego na bazie własnych doświadczeń stworzyliśmy pierwszy w Polsce kompleksowy cykl nauki narciarstwa zjazdowego dla dzieci niepełnosprawnych. Wierzymy, że to dopiero początek. W kolejce czekają już przecież także inne dyscypliny.

Ania i Lech (rodzice Julka)

ZESPÓŁ

Anna Ząbkiewicz – Pomysłodawca i Prezes Fundacji.
Mama Julka z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym. Terapeuta Zajęciowy, Instruktor Narciarstwa.
Zajmuje się sprawami organizacyjnymi fundacji oraz koordynacją projektów.

Maria Magdalena Bartuszek – Lekarz medycyny, specjalista II st. rehabilitacji medycznej. Ogromne zawodowe doświadczenie zdobywała pracując m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka. Aktualnie związana z Ośrodkiem Dziennej Rehabilitacji Neurologicznej Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Ocena rozwoju niemowląt, rehabilitacja neurologiczna i ortopedyczna dzieci i młodzieży, dobór specjalistycznych gorsetów, ortez itp. to podstawowe zagadnienia, którymi zajmuje się w codziennej pracy zawodowej. Fundację wspiera konsultując projekty sportowo-terapeutyczne oraz stan zdrowia naszych podopiecznych.

Anna Makowska – Lekarz specjalista psychiatra, psychoterapeuta. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie. Specjalizuje się w leczeniu depresji, nerwic i zaburzeń lękowych, zaburzeń snu oraz pamięci. Jest cenionym specjalistą posiadającym bogate doświadczenie w pracy klinicznej w Polsce i za granicą (Wieloletni pracownik m.in. Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia oraz szpitala w Haderslev w Danii). Z uwagi na ogromne doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi, w fundacji służy pomocą przede wszystkim rodzicom naszych podopiecznych.

Krzysztof Krasowicz – Fizjoterapeuta i Ortotyk. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Uczestnik wielu kursów i staży w wiodących ośrodkach rehabilitacji w Belgii (min. Uniwersyteckie Szpitale Kliniczne w Leuven oraz w Gent). Jako fizjoterapeuta angażuje się w pracę z osobami uprawiającymi sport zarówno na poziomie amatorskim, jak i zawodowym. Ogromne doświadczenie ortotyczne pozwala mu na projektowanie i funkcjonalne udoskonalanie indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego w firmie Vigo Ortho. Fundację wspiera w realizacji projektów sportowych oraz w zakresie doboru zabezpieczenia ortopedycznego dla wszystkich naszych podopiecznych.

STATUT FUNDACJI

Zapoznaj się ze statutem Naszej fundacji:

01-494 Warszawa
ul. Wolfkego 9/14

509 086 166

Fundacja Chcieć To Spróbować